- Part # B43508A9108M
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B43508A9108M
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1000UF 400V 20%
SNAP-IN
CAPACITANCE 1000 F
VOLTAGE RATING 400V
PRODUCT RANGE B43508 SERIES
LIFETIME @ TEMPERATURE 500 HOURS @ 85 C
CAPACITANCE TOLERANCE 20%
DIAMETER 35MM
LEAD SPACING 10MM ROHS COMPLIANT:
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 6/20/2024
B43508A9108M
Specifications
- Part # B43508A9108M
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B43508A9108M
SNAP-IN
CAPACITANCE 1000 F
VOLTAGE RATING 400V
PRODUCT RANGE B43508 SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE 20%
DIAMETER 35MM