- Part # BTA16-800BWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.03 lbs
Product Information
Description:
BTA16800BWRG
TRIAC THYRISTOR
REPETITVE OFF STATE VOLTAGE: 800V
GATE TRIGGER: 50MA
ON STATE RMS: 16A
NON REPETITVE SURGE CURRENT: 160A
HOLDING CURRENT: 50MA
GATE TRIGGER VOTLAGE: 1.3V
ROHS COMPLIANT
MAX OPERATING TEMP: 125°C
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA16-800BWRG
Specifications
- Part # BTA16-800BWRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.03 lbs
Product Information
Description:
BTA16800BWRG
TRIAC THYRISTOR
GATE TRIGGER: 50MA
ON STATE RMS: 16A
HOLDING CURRENT: 50MA
GATE TRIGGER VOTLAGE: 1.3V
ROHS COMPLIANT
MAX OPERATING TEMP: 125°C