- Part # BTA10-600CRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.03 lbs
Product Information
Description:
BTA10600CRG
TRIAC
BTA10 SERIES
600 V
25 MA
CURRENT RATING: 10 AMP
NON REPETITIVE ON-STATE CURRENT: 105 AMP
1.5 V
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA10-600CRG
Specifications
- Part # BTA10-600CRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.03 lbs
Product Information
Description:
BTA10600CRG
TRIAC
BTA10 SERIES
600 V
25 MA
CURRENT RATING: 10 AMP
1.5 V