- Part # BTA12-700CWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA12700CWRG
TRIAC
12A
700V
TO-220AB
PEAK REPETITIVE OFF STATE VOLTAGE:700V
ON STATE RMS CURRENT:12A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.5V
PEAK NON REPETITIVE SURGE CURRENT:120A
HOLDING CURRENT MAX:35MA
PRODUCT RANGE:-ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 11/18/2024
BTA12-700CWRG
Specifications
- Part # BTA12-700CWRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA12700CWRG
TRIAC
12A
700V
TO-220AB
ON STATE RMS CURRENT:12A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.5V
HOLDING CURRENT MAX:35MA