- Part # CB4033B120480KGR5
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Circuit Breaker
- Weight 430.00 lbs
Product Information
Description:
CB4033B120480KGR5
PRINGLE BOLTED PRESSURE CONTACT SWITCH
INTERLOCK
SINGLE-PHASE RELAY WITH CAPACITOR TRIP DEVICE SPVR
4000A
1NO-1NC
120V
BOTTOM FEED
GROUND FAULT
480V
THREE-POLE
THREE-WIRE
FUSIBLE
Alternate Part No:
- EATON CORPORATION CUTLER HAMMER PC403BK5G4PI
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/7/2026
CB4033B120480KGR5
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # CB4033B120480KGR5
- Category Circuit Breaker
- Weight 430.00 lbs
Product Information
Description:
CB4033B120480KGR5
INTERLOCK
4000A
1NO-1NC
120V
BOTTOM FEED
GROUND FAULT
480V