- Part # AC03000002400JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.05 lbs
Product Information
Description:
AC03000002400JAC00
(PRICE/TC) WIREWOUND RESISTOR
240 OHM
3W
5%
RESISTANCE:240OHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
RESISTOR CASE / PACKAGE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:27V
RESISTOR TECHNOLOGY:WIREWOUND
PRODUCT LENGTH:13MMROHS COMPLI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
AC03000002400JAC00
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # AC03000002400JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 0.05 lbs
Product Information
Description:
AC03000002400JAC00
(PRICE/TC) WIREWOUND RESISTOR
240 OHM
3W
5%
RESISTANCE:240OHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE RATING:27V