- Part # PR02000202001JR500
Description:
PR02000202001JR500
METAL FILM RESISTOR
2KOHM
2W
5%
FULL REEL
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:PR02 SERIES
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
RESISTOR CASE / PACKAGE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:500V
RESISTOR TECHNOLOGY:METAL FILM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
PR02000202001JR500
Specifications
- Part # PR02000202001JR500
Description:
PR02000202001JR500
METAL FILM RESISTOR
2KOHM
2W
5%
FULL REEL
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:PR02 SERIES
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE RATING:500V