- Part # DPP240-48-3
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPP240483
1 O/P
240W
5A
48V
POWER SUPPLY APPLICATIONS:ITE
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:240W
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:48VDC
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:5A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-
HEIGHT:124MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
DPP240-48-3
Specifications
- Part # DPP240-48-3
- Category Integrated Circuits
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPP240483
1 O/P
240W
5A
48V
POWER SUPPLY APPLICATIONS:ITE
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:240W
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:5A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-