- Part # DPP120-12-3
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 1.20 lbs
Product Information
Description:
DPP120123
AC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
120W
10A
12V
POWER SUPPLY APPROVALS:ITE
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:120W
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:12VDC
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:10A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-
HEIGHT:124MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
DPP120-12-3
Specifications
- Part # DPP120-12-3
- Category Integrated Circuits
- Weight 1.20 lbs
Product Information
Description:
DPP120123
AC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
120W
10A
12V
POWER SUPPLY APPROVALS:ITE
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:120W
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:10A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-