- Part # B72540E0300K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0300K062
VARISTOR
MULTILAYER
38VDC
2220
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING V DC:38V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:2220 [5650 METRIC]
VARISTOR TYPE:MULTILAYER VARISTOR (MLV)
PEAK SURGE ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72540E0300K062
Specifications
- Part # B72540E0300K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0300K062
VARISTOR
MULTILAYER
38VDC
2220
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING V DC:38V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V