- Part # B72540E0250K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0250K062
MULTILAYER
31VDC
2220
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING V DC:31V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:65V
VARISTOR CASE STYLE:2220 [5650 METRIC]
VARISTOR TYPE:MULTILAYER VARISTOR (MLV)
PEAK SURGE ROHS COMPL
Last Value Update: 12/2/2025
B72540E0250K062
Specifications
- Part # B72540E0250K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0250K062
MULTILAYER
31VDC
2220
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING V DC:31V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:65V