- Part # B72530E0300K062
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72530E0300K062
VARISTOR
MULTILAYER
77V
1210
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING VDC:38V
PRODUCT RANGE:AUTOMOTIVE E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:1210 [3225 METRIC]
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:300A ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72530E0300K062
Specifications
- Part # B72530E0300K062
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72530E0300K062
VARISTOR
MULTILAYER
77V
1210
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING VDC:38V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V