- Part # B72520T0600K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72520T0600K062
VARISTOR
1206
85VDC
VOLTAGE RATING VAC:60V
VOLTAGE RATING V DC:85V
PRODUCT RANGE:CT SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:165V
VARISTOR CASE STYLE:1206 [3216 METRIC]
VARISTOR TYPE:MULTILAYER VARISTOR (MLV)
PEAK SURGE CURRENT @ ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72520T0600K062
Specifications
- Part # B72520T0600K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72520T0600K062
VARISTOR
1206
85VDC
VOLTAGE RATING VAC:60V
VOLTAGE RATING V DC:85V
PRODUCT RANGE:CT SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:165V