- Part # B72520E0170K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72520E0170K062
(PRICE/TC)
VARISTOR
MULTILAYER
44V
1206
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING VDC:22V
PRODUCT RANGE:AUTOMOTIVE E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:44V
VARISTOR CASE STYLE:1206 [3216 METRIC]
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:200A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72520E0170K062
Specifications
- Part # B72520E0170K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72520E0170K062
(PRICE/TC)
VARISTOR
MULTILAYER
44V
1206
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING VDC:22V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:44V