- Part # B72520E0140K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72520E0140K062
(PRICE/TC)
VARISTOR
MULTILAYER
18VDC
1206
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING V DC:18V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:38V
VARISTOR CASE STYLE:1206 [3216 METRIC]
VARISTOR TYPE:MULTILAYER VARISTOR (MLV)
PEAK SURGE ROHS COMPL
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72520E0140K062
Specifications
- Part # B72520E0140K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72520E0140K062
(PRICE/TC)
VARISTOR
MULTILAYER
18VDC
1206
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING V DC:18V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:38V