- Part # B72232B0251K001
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72232B0251K001
VARISTOR
METAL OXIDE
650V
BLOCK
VOLTAGE RATING VAC:250V
VOLTAGE RATING VDC:320V
PRODUCT RANGE:HIGHE SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:650V
VARISTOR CASE STYLE:BLOCK
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:25KA
PEAK ENERGY (10/1000US):- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- EPCOS B32K250
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72232B0251K001
Specifications
- Part # B72232B0251K001
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72232B0251K001
VARISTOR
METAL OXIDE
650V
BLOCK
VOLTAGE RATING VAC:250V
VOLTAGE RATING VDC:320V
PRODUCT RANGE:HIGHE SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:650V