- Part # B72232B0231K001
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B72232B0231K001
VARISTOR
METAL OXIDE
595V
BLOCK
VOLTAGE RATING VAC:230V
VOLTAGE RATING V DC:300V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:595V
VARISTOR CASE STYLE:BLOCK
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72232B0231K001
Specifications
- Part # B72232B0231K001
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B72232B0231K001
VARISTOR
METAL OXIDE
595V
BLOCK
VOLTAGE RATING VAC:230V
VOLTAGE RATING V DC:300V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:595V