- Part # B72220Q0301K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220Q0301K101
VARISTOR
235J
300VAC
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72220Q0301K101
Specifications
- Part # B72220Q0301K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220Q0301K101
VARISTOR
235J
300VAC
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM