- Part # B72214S0950K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0950K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
25.0J
95VAC
VOLTAGE RATING VAC:95V
VOLTAGE RATING V DC:125V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:250V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ ROHS COMPLIANT:
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0950K101
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # B72214S0950K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0950K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
25.0J
95VAC
VOLTAGE RATING VAC:95V
VOLTAGE RATING V DC:125V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:250V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM