- Part # B72214S0500K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72214S0500K101
VARISTOR
METAL OXIDE
135V
DISC 14MM
VOLTAGE RATING VAC:50V
VOLTAGE RATING VDC:65V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:135V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:4.5KA ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- TDK EPCOS S14K50
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0500K101
Specifications
- Part # B72214S0500K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72214S0500K101
VARISTOR
METAL OXIDE
135V
DISC 14MM
VOLTAGE RATING VAC:50V
VOLTAGE RATING VDC:65V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:135V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM