- Part # B72214S0421K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0421K101
VARISTOR
420VAC
560VDC
1.12KV
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:420V
VOLTAGE RATING VDC:560V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:1.12KV
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:4.5KA ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- EPCOS S14K420
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0421K101
Specifications
- Part # B72214S0421K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0421K101
VARISTOR
420VAC
560VDC
1.12KV
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:420V
VOLTAGE RATING VDC:560V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:1.12KV
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM