- Part # B72214S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0140K101
(PRICE/TC)
VARISTOR
14VAC
18VDC
43V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:18V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:43V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:1KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0140K101
Specifications
- Part # B72214S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0140K101
(PRICE/TC)
VARISTOR
14VAC
18VDC
43V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:18V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:43V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM