- Part # B72210S0350K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0350K101
VARISTOR
MOV
110V
DISC 10MM
VOLTAGE RATING VAC:35V
VOLTAGE RATING VDC: 45V
PRODUCT RANGE: STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX: 110V
VARISTOR CASE STYLE: DISC 10MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:500A
ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S0350K101
Specifications
- Part # B72210S0350K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0350K101
VARISTOR
MOV
110V
DISC 10MM
VOLTAGE RATING VAC:35V
VOLTAGE RATING VDC: 45V
PRODUCT RANGE: STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX: 110V
VARISTOR CASE STYLE: DISC 10MM