- Part # B72210S0300K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
B72210S0300K101
VARISTOR
RADIAL
4.4J ENERGY ABSORPTION
30 VAC/ 38 VDC VOLTAGE RATING
93V CLAMPING VOLTAGE
10 MM VARISTOR CASE
500 AMP PEAK SURGE CURRENT
ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- GENERIC S10K30
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S0300K101
Specifications
- Part # B72210S0300K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
B72210S0300K101
VARISTOR
RADIAL
4.4J ENERGY ABSORPTION
30 VAC/ 38 VDC VOLTAGE RATING
93V CLAMPING VOLTAGE
10 MM VARISTOR CASE