- Part # B72210S0151K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0151K101
(PRICE/TC)
VARISTOR
150VAC
200VDC
395V
10MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:150V
VOLTAGE RATING VDC:200V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:395V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:2.5KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S0151K101
Specifications
- Part # B72210S0151K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0151K101
(PRICE/TC)
VARISTOR
150VAC
200VDC
395V
10MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:150V
VOLTAGE RATING VDC:200V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:395V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM