- Part # B72207S0500K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0500K101
VARISTOR
50VAC
65VDC
135V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:50V
VOLTAGE RATING VDC:65V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:135V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:1.2KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72207S0500K101
Specifications
- Part # B72207S0500K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0500K101
VARISTOR
50VAC
65VDC
135V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:50V
VOLTAGE RATING VDC:65V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:135V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM