- Part # B72207S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0140K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
0.9J
14VAC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING V DC:18V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:43V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:250A
ROHS COMP
Last Value Update: 12/2/2025
B72207S0140K101
Specifications
- Part # B72207S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0140K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
0.9J
14VAC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING V DC:18V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:43V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM