- Part # B72205S0110K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0110K101
VARISTOR
11VAC
14VDC
36 VOLT
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:11V
VOLTAGE RATING VDC:14V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:36 VOLT
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:100A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0110K101
Specifications
- Part # B72205S0110K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0110K101
VARISTOR
11VAC
14VDC
36 VOLT
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:11V
VOLTAGE RATING VDC:14V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM