- Part # B57236S0800M000
- Category Components
- Category Thermistor/Current Limiter
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B57236S0800M000
THERMISTOR
NTC
80R
1.6A
PRODUCT RANGE:B57236S0 SERIES
DISC SIZE:11.5MM
ZERO POWER RESISTANCE AT 25°C:80OHM
APPROVALS:UL
MAXIMUM ENERGY RATING AT 25°C:-
MAXIMUM STEADY STATE CURRENT AT 25°C:1.6A
SVHC:NO SVHC (27-JUN-2018)
ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B57236S0800M000
Specifications
- Part # B57236S0800M000
- Category Components
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B57236S0800M000
THERMISTOR
NTC
80R
1.6A
PRODUCT RANGE:B57236S0 SERIES
DISC SIZE:11.5MM
APPROVALS:UL