- Part # B32778G406K
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B32778G406K
(PRICE/EACH)
CAPACITOR
POLYPROPYLENE PP FILM
40UF 1100V 10%
RADIAL
CAPACITANCE:40F
VOLTAGE RATING:1.1KV
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PP
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%
PRODUCT RANGE:B32678 SERIES
CASE STYLE:RADIAL BOX - 4 PIN ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/16/2022
B32778G406K
Specifications
- Part # B32778G406K
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
B32778G406K
(PRICE/EACH)
CAPACITOR
POLYPROPYLENE PP FILM
40UF 1100V 10%
RADIAL
CAPACITANCE:40F
VOLTAGE RATING:1.1KV
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PP
CAPACITANCE TOLERANCE:± 10%