- Part # B32529D335J
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B32529D335J
CAPACITOR PEN FILM
3.3UF
63V
10%
RADIAL
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PET STACKED
CAPACITOR CASE / PACKAGE:RADIAL BOX - 2 PIN
CAPACITANCE:3.3ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE(AC):40V
VOLTAGE(DC):63V
LEAD SPACING:5MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B32529D335J
Specifications
- Part # B32529D335J
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B32529D335J
CAPACITOR PEN FILM
3.3UF
63V
10%
RADIAL
CAPACITANCE:3.3ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE(AC):40V
VOLTAGE(DC):63V