- Part # LD1117DT18CTR
- Category Controls & Indicators
- Category Voltage Regulator
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
LD1117DT18CTR
(PRICE/TC)
LDO
FIXED
1.8V
0.95A
-40 TO 125DEG C
OUTPUT TYPE:FIXED
INPUT VOLTAGE MIN:-
INPUT VOLTAGE MAX:15V
FIXED OUTPUT VOLTAGE NOM.:1.8V
ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGE MIN:-
ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGE MAX:-
OUTPUT CURRENT:950MA
DROPOUT ROHS COMPL
Last Value Update: 11/18/2024
LD1117DT18CTR
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # LD1117DT18CTR
- Category Voltage Regulator
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
LD1117DT18CTR
(PRICE/TC)
LDO
FIXED
1.8V
0.95A
-40 TO 125DEG C
OUTPUT TYPE:FIXED
INPUT VOLTAGE MIN:-
INPUT VOLTAGE MAX:15V
FIXED OUTPUT VOLTAGE NOM.:1.8V
OUTPUT CURRENT:950MA