- Part # BTA40-600B
- Category Integrated Circuits
- Category IC Chip
- Weight 0.24 lbs
Product Information
Description:
BTA40600B
TRIAC
600 V
50 MA
40 A
400 A
80 MA
1.5 V ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA40-600B
Specifications
- Part # BTA40-600B
- Category Integrated Circuits
- Category IC Chip
- Weight 0.24 lbs
Product Information
Description:
BTA40600B
TRIAC
600 V
50 MA
40 A
400 A
80 MA
1.5 V ROHS COMPLIANT: YES