- Part # BTA26-800CWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTA26800CWRG
TRIAC
800V
25A
TOP-3
PEAK REPETITIVE OFF STATE VOLTAGE:800V
ON STATE RMS CURRENT:25A
TRIAC CASE STYLE:TOP-3
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V
PEAK NON REPETITIVE SURGE CURRENT:250A
HOLDING CURRENT MAX:50MA
NO. OF PINS:3PINS ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA26-800CWRG
Specifications
- Part # BTA26-800CWRG
- Category Semiconductors
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTA26800CWRG
TRIAC
800V
25A
TOP-3
ON STATE RMS CURRENT:25A
TRIAC CASE STYLE:TOP-3
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V
HOLDING CURRENT MAX:50MA