- Part # BTA20-600CWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA20600CWRG
TRIAC
600 V
35 MA
ON STATE RMS CURRENT: 20 AMP
NON REPETITIVE ON STATE SURGE PEAK: 210 AMP
CRITICAL RATE OF RISE: 50 A/MICROSECOND
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA20-600CWRG
Specifications
- Part # BTA20-600CWRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
BTA20600CWRG
TRIAC
600 V
35 MA
ON STATE RMS CURRENT: 20 AMP