- Part # BTA16-800BRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTA16800BRG
TRIAC
800 V
50 MA
16 A
160 A
1.5 V ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2024
BTA16-800BRG
Specifications
- Part # BTA16-800BRG
- Category Semiconductors
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BTA16800BRG
TRIAC
800 V
50 MA
16 A
160 A
1.5 V ROHS COMPLIANT: YES