- Part # BTA12-800BWRG
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 0.08 lbs
Product Information
Description:
BTA12800BWRG
TRIAC
800V
12A
TO-220AB
PEAK REPETITIVE OFF STATE VOLTAGE:800V
ON STATE RMS CURRENT:12A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V
PEAK NON REPETITIVE SURGE CURRENT:120A
HOLDING CURRENT MAX:50MA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 11/18/2024
BTA12-800BWRG
Specifications
- Part # BTA12-800BWRG
- Category Semiconductors
- Weight 0.08 lbs
Product Information
Description:
BTA12800BWRG
TRIAC
800V
12A
TO-220AB
ON STATE RMS CURRENT:12A
TRIAC CASE STYLE:TO-220AB
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:1.3V