- Part # MPL-SE5040-4R7
Description:
MPLSE50404R7
POWER INDUCTOR
4.7UH
SEMISHIELD
4.3A
INDUCTANCE:4.7ΜH
RMS CURRENT (IRMS):4.3A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SEMISHIELDED
SATURATION CURRENT (ISAT):5A
PRODUCT RANGE:MPL-SE SERIES
DC RESISTANCE MAX:0.036OHM
INDUCTANCE TOLERANCE:± 20%ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 11/6/2024
MPL-SE5040-4R7
Specifications
- Part # MPL-SE5040-4R7
Description:
MPLSE50404R7
POWER INDUCTOR
4.7UH
SEMISHIELD
4.3A
INDUCTANCE:4.7ΜH
RMS CURRENT (IRMS):4.3A
SATURATION CURRENT (ISAT):5A
PRODUCT RANGE:MPL-SE SERIES
DC RESISTANCE MAX:0.036OHM