- Part # MPL-SE5040-3R3
Description:
MPLSE50403R3
POWER INDUCTOR
3.3UH
SEMISHIELD
5.2A
INDUCTANCE:3.3ΜH
RMS CURRENT (IRMS):5.2A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SEMISHIELDED
SATURATION CURRENT (ISAT):6.4A
PRODUCT RANGE:MPL-SE SERIES
DC RESISTANCE MAX:0.026OHM
PRODUCT LENGTH:4.9MM ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 11/6/2024
MPL-SE5040-3R3
Specifications
- Part # MPL-SE5040-3R3
Description:
MPLSE50403R3
POWER INDUCTOR
3.3UH
SEMISHIELD
5.2A
INDUCTANCE:3.3ΜH
RMS CURRENT (IRMS):5.2A
SATURATION CURRENT (ISAT):6.4A
PRODUCT RANGE:MPL-SE SERIES
DC RESISTANCE MAX:0.026OHM