- Part # DRQ74-1R5-R
Description:
DRQ741R5R
POWER INDUCTOR
1.5UH
4.96A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:1.422ΜH
RMS CURRENT
PARALLEL:4.96A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:8.35A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.0115OHM
CASE DIMENSIONS:7.6MM X 7.6MM X 4.45MMROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/8/2025
DRQ74-1R5-R
Specifications
- Part # DRQ74-1R5-R
Description:
DRQ741R5R
POWER INDUCTOR
1.5UH
4.96A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:1.422ΜH
RMS CURRENT
PARALLEL:4.96A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:8.35A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.0115OHM