- Part # DRQ74-1R0-R
Description:
DRQ741R0R
POWER INDUCTOR
1UH
5.33A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:952NH
RMS CURRENT
PARALLEL:5.33A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:10.2A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.01OHM
CASE DIMENSIONS:7.6MM X 7.6MM X 4.45MM ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/8/2025
DRQ74-1R0-R
Specifications
- Part # DRQ74-1R0-R
Description:
DRQ741R0R
POWER INDUCTOR
1UH
5.33A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:952NH
RMS CURRENT
PARALLEL:5.33A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:10.2A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.01OHM