- Part # SPA1432DR
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
SPA1432DR
DRIVE RITE
INDUSTRIAL WEDGE V-BELT
FABRIC COVER: PET/COTTON
CR IMPREGNATED
TENSION CORDS: POLYESTER (PET)
COMPRESSION RUBBER: SBR/NR RUBBER BLEND
13MM X 10MM
DATUM LENGTH: 1432MM
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/26/2024
SPA1432DR
Specifications
- Part # SPA1432DR
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
SPA1432DR
DRIVE RITE
INDUSTRIAL WEDGE V-BELT
FABRIC COVER: PET/COTTON
CR IMPREGNATED
TENSION CORDS: POLYESTER (PET)
13MM X 10MM
DATUM LENGTH: 1432MM