- Part # PSM24-BCM360S
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.00 lbs
Product Information
Description:
PSM24BCM360S
RHINO BATTERY CONTROL MODULE
1 INPUT
24 VDC NOMINAL INPUT
24-28 VDC OUTPUT
15A
ALARM CONTACT FOR OPERATION MONITORING
REMOVABLE SCREW TERMINALS. REQUIRES PSM24 POWER SUPPLY
24V BATTERY (USER-SUPPLIED).
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
PSM24-BCM360S
Specifications
- Part # PSM24-BCM360S
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.00 lbs
Product Information
Description:
PSM24BCM360S
RHINO BATTERY CONTROL MODULE
1 INPUT
24 VDC NOMINAL INPUT
24-28 VDC OUTPUT
15A
24V BATTERY (USER-SUPPLIED).