- Part # PSL-24-BCM240
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 0.30 lbs
Product Information
Description:
PSL24BCM240
RHINO BATTERY CONTROL MODULE
1 INPUT
24 VDC NOMINAL INPUT
23-28 VDC OUTPUT
10A
ALARM CONTACT FOR OPERATION MONITORING
SCREW TERMINALS. REQUIRES POWER SUPPLY
24V BATTERY (USER-SUPPLIED).
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
PSL-24-BCM240
Specifications
- Part # PSL-24-BCM240
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 0.30 lbs
Product Information
Description:
PSL24BCM240
RHINO BATTERY CONTROL MODULE
1 INPUT
24 VDC NOMINAL INPUT
23-28 VDC OUTPUT
10A
24V BATTERY (USER-SUPPLIED).