- Part # VEP36US15
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
VEP36US15
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
AC-DC CONVERTER
EXTERNAL PLUG IN POWER SUPPLY
SINGLE OUTPUT
36 W OUTPUT POWER
15 V DC OUTPUT
2.4 A OUTPUT CURRENT
ITE / MEDICAL APPLICATIONS
ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/29/2026
VEP36US15
Specifications
- Part # VEP36US15
- Category Integrated Circuits
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
VEP36US15
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
AC-DC CONVERTER
EXTERNAL PLUG IN POWER SUPPLY
SINGLE OUTPUT
36 W OUTPUT POWER
15 V DC OUTPUT
2.4 A OUTPUT CURRENT