- Part # SRH05S12
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
SRH05S12
DC-DC CONVERTER
12V
0.5A
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:1W
OUTPUT CURRENT MAX:500MA
PRODUCT RANGE:SRH05 SERIES
DC / DC CONVERTER MOUNTING:THROUGH HOLE
INPUT VOLTAGE DC MIN:14V
INPUT VOLTAGE DC MAX:72V
WIDTH:7.7MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
SRH05S12
Specifications
- Part # SRH05S12
- Category Integrated Circuits
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
SRH05S12
DC-DC CONVERTER
12V
0.5A
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT POWER MAX:1W
OUTPUT CURRENT MAX:500MA
PRODUCT RANGE:SRH05 SERIES
INPUT VOLTAGE DC MIN:14V
INPUT VOLTAGE DC MAX:72V