- Part # MTC5028S28
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
MTC5028S28
DC/DC CONVERTER
50W
28V
1.8A
POWER SUPPLY APPLICATIONS:-
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:50W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:28V
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:1.8A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-
WIDTH:36.8MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
MTC5028S28
Specifications
- Part # MTC5028S28
- Category Integrated Circuits
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
MTC5028S28
DC/DC CONVERTER
50W
28V
1.8A
POWER SUPPLY APPLICATIONS:-
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:50W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:28V
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:1.8A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:-