- Part # WSR2R0100FEK
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
WSR2R0100FEK
CURRENT SENSE RESISTOR
0.01 OHM
2W
1%
RESISTANCE:0.01OHM
PRODUCT RANGE:WSR SERIES
RESISTOR CASE / PACKAGE:4527 [11470 METRIC]
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%
RESISTOR TECHNOLOGY:METAL STRIP
PRODUCT LENGTH:11.56MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- DALE ELECTRIC DALE WSR2R0100FEK
- DALE ELECTRONIC DALE WSR2R0100FEK
- DALE WSR2R0100FEK
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
WSR2R0100FEK
Specifications
- Part # WSR2R0100FEK
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
WSR2R0100FEK
CURRENT SENSE RESISTOR
0.01 OHM
2W
1%
RESISTANCE:0.01OHM
PRODUCT RANGE:WSR SERIES
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%