- Part # SA58AHE354
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SA58AHE354
(PRICE/TR) TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSION DIODE
TVS POLARITY:UNIDIRECTIONAL
REVERSE STAND-OFF VOLTAGE VRWM:58V
BREAKDOWN VOLTAGE RANGE:64.4V TO 71.2V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:93.6V
PEAK PULSE CURRENT IPPM:5.3A
DIODE CASE STYLE:DO-204AC ROHS COMPLIANT:
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
SA58AHE354
Specifications
- Part # SA58AHE354
- Category Semiconductors
- Category Diode
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SA58AHE354
TVS POLARITY:UNIDIRECTIONAL
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:93.6V
PEAK PULSE CURRENT IPPM:5.3A