- Part # AC05000005000JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC05000005000JAC00
(PRICE/TC) WIREWOUND RESISTOR
500 OHM
5W
5%
RESISTANCE:500OHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:5W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
RESISTOR CASE / PACKAGE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:50V
RESISTOR TECHNOLOGY:WIREWOUND
PRODUCT LENGTH:18MMROHS COMPLI
Last Value Update: 12/5/2024
AC05000005000JAC00
Specifications
- Part # AC05000005000JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC05000005000JAC00
(PRICE/TC) WIREWOUND RESISTOR
500 OHM
5W
5%
RESISTANCE:500OHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:5W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE RATING:50V